Psichologė: vis mažesnius vaikus slegia sunkios mintys

  • Teksto dydis:

Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vaikų, susiduriančių su tokiomis sunkiomis mintimis, kaip baimė, nerimas, vienatvė, savižala ar net savižudybė, amžius jaunėja. Kasdien vien šiomis temomis įvyksta per 30 vaikų ir paauglių pokalbių su Vaikų linijos konsultantais.

Daugialypės priežastys

Pasak Vaikų linijos psichologės Jurgitos Smiltės Jasiulionės, vis mažesnius vaikus užklumpančių sunkių minčių priežastys yra daugialypės: visuotinis nerimo jausmas, artimos aplinkos paramos trūkumas, taip pat didesnis informuotumas apie psichologinės sveikatos svarbą.

„Sunku būtų išskirti vieną priežastį, dėl ko vis jaunesni vaikai dalijasi sunkiais jausmais. Galime kelti prielaidą, kad dabar vaikai turi daugiau galimybių išgirsti apie psichikos sveikatą, psichologinius sunkumus – jie ne tik gauna daugiau informacijos bet ir, tikėtina, sulaukia daugiau tiesioginio ar netiesioginio padrąsinimo kalbėti apie tai, kas jiems svarbu“, – pastebi J. S. Jasiulionė.

Psichologė įvardija, kad vaikų emocinę būklę veikia ir visuomenėje įsivyravęs nebylus nerimas: „Pastarieji metai buvo kupini įvairių iššūkių visai mūsų visuomenei: pandemija, karas Ukrainoje. Tai pasėjo labai daug nerimo, kurį ne visada yra galimybė išsakyti ar suprasti. Tad vaikai, vis anksčiau kalbėdami apie sunkius jausmus, yra tarsi visuomenės veidrodis, atspindintis, kiek visokių sunkių minčių ir emocijų mato ir savo aplinkoje.“

Jurgita Smiltė Jasiulionė / Asmeninio archyvo nuotr.

Žaloja save

Skaičiuojama, kad vien Vaikų linija per dieną sulaukia beveik 260 skirtingo amžiaus vaikų ir paauglių užklausų. Anot organizacijos komunikacijos vadovės Šarūnės Bernotės, pažvelgus į dažniausiai vaikų minėtų sunkumų sąrašą, matyti, kad keturios pirmosios pozicijos lieka tokios pat, kaip ir prieš metus. „Vis dėlto įvyko svarbus kokybinis pokytis – nors apskritai pokalbių skaičius 2023 m. sumažėjo, vaikai daug dažniau norėjo pasikalbėti skaudžiomis temomis: apie santykius su tėvais (32 proc. dažniau), baimę ir nerimą (28 proc. dažniau), mintis apie savižudybę, nenorą gyventi (24 proc. dažniau)“, – pastebi Š. Bernotė.

Ji taip pat išskiria, kad net du kartus dažniau vyko pokalbiai apie savęs žalojimą: „Palyginkime: 2022 m. savižalos tema net nepateko į dažniausiai minimų sunkumų dešimtuką, o 2023-iaisiais ji – jau septintoje vietoje.“

Kai pastebime, kad vaikas susidūrė su sunkumais, jam reikia daug paramos, palaikymo ir supratimo, o ne pamokymų.

Nuvertinamos problemos

Specialistės pastebi, kad vaikai vis dar labai dažnai susiduria su suaugusiųjų nuvertinimu, kai jų jausmai ir sunkumai yra vadinami manipuliacijomis, nesąmonėmis, išsigalvojimu.

„Žinome situacijų, kai vaikas iš tėvų girdi tokias frazes kaip: „Visų pirma, suauk ir tada pamatysi, kas yra tikri sunkumai.“ Vaikai ne tik susiduria su tokio pat rimtumo iššūkiais kaip ir suaugusieji, bet ir turi mažiau išteklių ir patirties, kaip su tais sunkumais tvarkytis. Tad nuvertinti jų tikrai nereikėtų. Kartais vaikai ilgą laiką nešiojasi sunkius it akmenys išgyvenimus ir jausmus“, – aiškina J. S. Jasiulionė.

Komunikacijos specialistė Š. Bernotė teigia, kad nuvertinimas nėra vienintelė blogybė. Pasitaiko atvejų, kai tėvai viską vertina iš savo perspektyvos ir nesupranta, kad gali būti kitaip: „Mums, suaugusiesiems, vaikystė asocijuojasi su nerūpestingumu, žiūrint retrospektyviai mes ją neretai suprantame kaip labai gerus ir paprastus laikus. Vaikų frazės iš kasdienių pokalbių apie gniuždančią vienatvę, savęs žalojimą ar net savižudybę – šokiruoja ir daužo šią iliuziją.“

Kad tėvai galėtų veiksmingai padėti savo vaikams išgyventi šias sunkias mintis, labai svarbu atpažinti pirmuosius požymius. Anot psichologės, vaikai ir paaugliai apie vidinius sunkumus pirmiausia signalizuoja pasikeitusiu elgesiu.

Pradėti atvirą pokalbį

„Svarbu, kad tėvai visada būtų atidūs ne tik tam, ar vaikas pavalgęs, susitvarkęs ir padaręs namų darbus, bet ir jo elgesiui, bendravimo ar emocijų pokyčiams. Vertėtų suklusti, jei pastebėjote, kad vaikas ėmė mažiau domėtis dalykais, kurie jam patiko, vengia tam tikrų draugų, santykių ar vietų, sutriko jo miego ritmas, pasikeitė valgymo įpročiai, atsirado agresijos momentų, yra nutolęs, išsiblaškęs, prastai save vertina“, – vardija J. S. Jasiulionė.

Pasak psichologės, pastebėjus bent kelis iš išvardytų požymių, pirmiausia reikėtų pradėti atvirą pokalbį.

„Mes, suaugusieji, dažnai esame įpratę kalbėti ne su vaikais, o vaikams – kitaip tariant, kalbėti monologu, pasakyti, kas teisinga, kas ne, paaiškinti, ką jie gerai ar blogai padarė, pamoralizuoti, kaip elgtis yra tinkama ar netinkama. Kai pastebime, kad vaikas susidūrė su sunkumais, – jam reikia daug paramos, palaikymo ir supratimo, o ne pamokymų“, – kalba J. S. Jasiulionė.

Vaikai ir paaugliai apie vidinius sunkumus pirmiausia signalizuoja pasikeitusiu elgesiu.

Didžiausia tėvų klaida

Ekspertė pabrėžia, kad didžiausia tėvų daroma klaida – vaiko išgyvenimų nuvertinimas ir skubotas nuosprendis. „Išgirdus, su kuo susiduria vaikas, yra svarbu patvirtinti, kad jis gerai padarė papasakodamas apie sunkumus ir kad jo jausmai yra suprantami: „tikrai nesmagu, kad draugas taip pasakė“, „liūdna, kad praradai tau svarbų žmogų“. Svarbu vengti tokių žinučių kaip „čia nieko rimto, praeis“, „bus tų draugų, tau visas gyvenimas prieš akis“, „eik padaryk tą ir kitą – tikrai palengvės“. Dažnai tokios žinutės kyla iš pačių tėvų susijaudinimo, išgyvenimų. Sužinojus, kad vaikas susiduria su sunkiomis mintimis, reikėtų neskubėti, pirmiau suprasti savo jausmus ir tik nusiraminus galima kalbėtis su vaiku ir padėti jam“, – sako J. S. Jasiulionė.

Nors išklausymas ir supratimas gali žymiai sumažinti vaiko kančias, kai kuriose situacijose reikia psichikos sveikatos specialistų įsikišimo tiek vaikui, tiek šeimai. „Tais atvejais, kai vaikai dalijasi ypač sunkia našta, pavyzdžiui, apie savęs žalojimą ar mintis apie savižudybę, artimųjų palaikymas ir parama yra labai svarbūs, tačiau šiose situacijose raginčiau tėvus nebijoti kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus“, – sako Vaikų linijos psichologė.

Vaikų linijos šiuo metu įgyvendinama kampanija „Sunkios mintys“ pabrėžia, kaip svarbu rimtai ir jautriai spręsti vaikų psichikos sveikatos klausimus. Puoselėdami atviro pokalbio, emocinio palaikymo ir, kai reikia, profesionalios pagalbos aplinką, tėvai gali padėti savo vaikams įveikti sudėtingas mintis ir situacijas.

Galite padėti Vaikų linijai išklausyti sunkias vaikų mintis skirdami 1,2 proc. GPM. Daugiau informacijos: palaikau.vaikulinija.lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

padėkokit

padėkokit portretas
virtualiai telefoninei realybei.

Žemaitis

Žemaitis portretas
Labiausiai vaikams bruka tas "sunkias mintis" į smegenos Vaikų linijos psichologės ir kitos specialistės šalia kitų parazitnių VŠĮ bei UABių, brukančių iškrypėlišus "gyvenimo įgūdžius" ir narkotikų propagandą.

As

As portretas
Taip net vaikuciai nerimauja , kad Lietuva valdo lendzbyrgiu klanas ir baigia nustekenti.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

  • 10 požymių, kad moteris nori su jumis permiegoti
    10 požymių, kad moteris nori su jumis permiegoti

    Vyrai ir moterys savo susidomėjimą, ypač intymų, išreiškia skirtingai. Dėl socialinių normų, vyrams dažnai tai yra paprasta ir tai jie gali parodyti gana tiesmukai. Moterims viskas kitaip – daugelis jų atvirai nepasakys, kad nori s...

    31
  • Kaip rasti kelią į vaiko širdį?
    Kaip rasti kelią į vaiko širdį?

    Geri santykiai šeimoje yra pagrindas vaiko asmenybės formavimuisi. Todėl, vaikui augant, tėvams svarbu ne tik būti dėmesingiems jo poreikiams, bet ir sukurti darnius ir saugius santykius. Gegužės 17-ąją Lietuvoje pirmą kartą minimos Vaiko die...

    1
  • Apklausa: translytį savo vaiką palaikytų tik ketvirtadalis
    Apklausa: translytį savo vaiką palaikytų tik ketvirtadalis

    6 iš 10 Lietuvos gyventojų teigia žinantys, kas yra translyčiai asmenys. Būstą tokiam asmeniui išnuomotų mažiau nei pusė, o savo translytį vaiką palaikytų tik ketvirtadalis – parodė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užs...

    13
  • „Vilties knyga“ – išeitis visuomet yra
    „Vilties knyga“ – išeitis visuomet yra

    Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyko „Jaunimo linijos“ inicijuotos knygos „Vilties knyga“ pristatymas. Joje aprašyti psichoterapeutės Ingos Juodkūnės pokalbiai su garsiais ir mažiau žinom...

  • Kaip persijungti į atostogų režimą?
    Kaip persijungti į atostogų režimą?

    Nenumaldomai artėjant vasarai, draugų kompanijoje, šeimos rate ir net darbo aplinkoje vis dažniau pasigirsta kalbų apie planuojamas atostogas. Psichologė Ugnė Juodytė sako, kad ne tik darbo, bet ir kokybiško poilsio laikui vertėtų pasiru...

  • Psichologai: ši flirto technika pavyks visiems ir beveik visada
    Psichologai: ši flirto technika pavyks visiems ir beveik visada

    Kai jau savo simpatiją pakviečiame į pasimatymą, atrodo, kad sunkiausia jau padaryta. Tačiau daugeliui tenka susidurti su nemalonia situacija, kai viduryje pasimatymo atsiranda jausmas, kad nieko nesigaus, rašoma ladbible.com portale. ...

    5
  • Ekspertė: šių profesijų atstovai yra linkę į neištikimybę
    Ekspertė: šių profesijų atstovai yra linkę į neištikimybę

    Yra daug priežasčių, dėl kurių žmonės būna neištikimi, bet ar kada pagalvojote, kad tam įtakos gali turėti ir jūsų mylimojo pasirinkta karjera? ...

    2
  • Dešimt būdų, kaip pagerinti psichologinę sveikatą
    Dešimt būdų, kaip pagerinti psichologinę sveikatą

    Europos rizikos stebėjimo tarnybos ataskaitos duomenimis, net 50–60 proc. visų atvejų, kai žmonės yra nedarbingi, nulemia darbo aplinkoje patiriamas stresas. Kauno technologijos universiteto (KTU) psichologė Viktorija Ivanauskaitė siūlo de&scaron...

  • Emocinės gerovės konsultantų paslaugos lieka Kauno rajone
    Emocinės gerovės konsultantų paslaugos lieka Kauno rajone

    Kauno rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Kauno rajono savivaldybės administracija baigia įgyvendinti projektą „Gerovės konsultantų paslaugų prieinamumo gerinimas Kauno rajono savivaldybėje“. Projekto tikslas buvo Kaun...

    6
  • Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje gali prišaukti nerimo sutrikimus ar depresiją?
    Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje gali prišaukti nerimo sutrikimus ar depresiją?

    Naujausias tyrimas atskleidžia, kad didelis cukraus vartojimas ir riebalų kiekis kraujyje gali jus panardinti į depresiją. ...

    6
Daugiau straipsnių